elya çatı, çatı, su izolasyon, çatı kaplama, çatı sistemleri
elyacati.com, elya çatı, çatı su izolasyon sistemleri elya çatı, çatı, izolasyon, sistemleri, son teknoloji yalıtım ürünleri
Çatı Kaplama Sistemleri
Shingle (şıngıl)
Goldtile Metal Kiremit
Bakır Çatı
Kurşun Çatı
VMZİNC Titanyum Çinko
Braas Kiremit
Kenet Sistem
Onduvilla Çatı
Kiremit Çatı
İzolasyonlar
Teras Su İzolasyonu
Isı İzolasyonu
Nem İzolasyonu
Çatı Konstrüksiyonları
Ahşap Çatı
Çelik Çatı
Çatı-Yapı Kimyasalları
İzobil Maris Polymers Yapı kimyasalları
İzobil Zemin Kaplamalar
Çatı Tamamlayıcı Ürünler
Fakro Çatı Pencereleri
Çatı Dere Uygulamalar
Devorex Renkli Pvc Oluk
Çatı Aktarma ve Onarım
elya çatı izolasyon ile ilgili en yeni haberler
çatı sistem uygulamalarında ve yalıtım uygulamalarında elya çatı 5 yıl uygulama garantisi
Çatı sistem uygulamaların da 5 yıl Sorunsuz, çatı Garantisi...

(212) 659 85 10
(532) 498 57 60
Sayfayı Yazdır

Kırma Çatılarda Isı Yalıtımı

Kırma çatılarda ısı yalıtımıÇatı Tahtası Üzeri FLOORMATE 200
FLOORMATE™ 200 levhalar çatı tahtası üzerine yerleştirilerek uygulanması, tavan arasının ve ahşap yapının merteklerin) içerden görülecek şekilde projelendirilmesine olanak sağlar. Bu durumda mertekler üzerine uygulanan çatı tahtası veya OSB levhalar içten dekoratif bir ahşap görüntüsü vererek estetik kazandırır.
Su yalıtımı ve buhar kesici
Çatı tahtası veya OSB levha üzerine uygulanan bitümlü su yalıtım membranı, su yalıtım işlevi dışında ısı yalıtım levhaları altında ve sıcak tarafta bir buhar kesici görevi görür. Başka bir çözüm ise buhar geçirgen bir su yalıtım örtüsünün ısı yalıtımı üzerine doğrudan serilmesidir. Yoğuşma hesaplarına göre genellikle gerekmese de hava geçirimsizliği engellemek için istenirse ısı yalıtımının altına bir buhar dengeleyici yerleştirilebilir.
Isı yalıtımı
Saçaklardan başlayarak yalıtımın kalınlığına eşit yükseklikte bir alın tahtası ile desteklenmek suretiyle FLOORMATE 200 levhaları ısı köprüsü oluşturmadan kenarları birbirlerine sıkıca kenetlenmiş ve şaşırtmalı olarak yerleştirilir. FLOORMATE 200 levhaları özel tespit çivileri veya vidalar kullanılmak suretiyle baskı çıtaları yardımıyla çatı tahtası ve merteklere tutturulur. Levha ve baskı çıtaları için tespit sistemlerinin boyutları özellikle yüksek yalıtım kalınlıkları kullanıldığında uzman bir mühendis tarafından belirlenmelidir.
Havalandırma ve baskı çıtası
Çatı örtüsünün (kaplamasının) altında yeterli havalandırma sağlamak amacıyla baskı çıtaları minimum 40 mm kalınlıkta olmalıdır. Baskı çıtaları, havalandırma görevi dışında çatı örtüsü için güçlü bir tutunma düzlemi yaratmaktadır. Bu yüzden baskı çıtasının tespiti, kalite ve ebatlandırılması sağlıklı çatılar için önemlidir ve uzman bir mühendis tarafından belirlenmelidir.
Alıntı Kaynak:Dow-Kırma Çatılarda Isı Yalıtımı

Teras Çatilarda Isi Yalitimi

Ters Teras Çatının Çalışma Prensibi
Düz çatıların performansı ve uzun ömürlü olması su yalıtımı ve ısı yalıtım tabakalarının konumu dahil birçok faktöre bağlıdır. Geleneksel teras yalıtımında, ısı yalıtımı su yalıtım tabakasının altına ve yapı betonu üzerine yerleştirilir. Bu sistemde su yalıtım tabakası çatı yapısının geri kalan kısımlarından farklı olarak büyük sıcaklık dalgalanmalarına maruz kalıp, kolayca kısa sürede bozulabilir. Ayrıca su yalıtım membranı altında yoğuşma ve hava kabarcıklarını önlemek için yapı betonu ve ısı yalıtımı arasına bir buhar kesici gerekir. Ters teras çatı, ısı yalıtımını su yalıtım membranının üzerine yerleştirerek bu problemleri çözer ve membranı binanın iç kısmındaki sıcaklığa yakın bir sıcaklıkta tutarak hasardan korur, ömrünü uzatır.
Ters teras çatıda, ısı yalıtımı su yalıtım membranını şu şekilde korur:
Büyük ısı farklılıklarından: çeşitli sistemlerin karşılaştırılması, ters teras çatılarda ısı yalıtımı altında kullanılan su yalıtım membranının, ısının sebep olduğu gerilmelerden ne kadar az etkilendiğini göstermektedir.
* Hava şartlarının yıpratıcı etkisinden;
* UV-radyasyonunun zararlı etkilerinden;
* İnşaat, kullanım ve bakım sırasında oluşabilecek mekanik hasarlardan: Yalıtım levhaları kullanıldığı teras çatılarda (teras, otopark, bahçe çatı) hem inşaat süresinde hem de çatı kullanılmaya başladıktan sonra membran için mekanik etkilere karşı daha iyi koruma sağlar;
* Membran altında yoğuşma sebebiyle oluşan kabarmalardan: Su yalıtım membranı ısı yalıtım altında sıcak tarafta yer alarak aynı zamanda bir buhar kesici tabakası işlevi görür.
Ters teras çatı kavramının diğer faydaları:
Hava şartlarına bağımlılık çok azalır: membran döşendikten sonra ROOFMATE™ yalıtım levhaları ve diğer tabakalar kötü iklim koşullarında da döşenebilir böylece işin tamamlanmasında gecikme riski azalır.
Yalıtım levhası normal olarak yapıştırma olmadan serbest döşendiği için, çatı alanı başka amaçla kullanılırsa veya bina değişikliğe uğrar veya yıktırılırsa, kolayca kaldırılıp yeniden serilebilir ya da yenisi uygulanabilir.
Alıntı Kaynak: Dow-Teras Çatilarda Isi Yalitimi


elya çatı izolasyon sayfa sonu
Yasal Uyarı
Her Hakkı Saklıdır. © 2010 Elyacati.com
AtılımMedya Webtasarım geliştirme ekibi
Elya Çatı İzolasyon Çatı Kaplama Sistemleri
Adres: Istoç Ticaret Merkezi 42. Ada No:33 Bagcilar, İstanbul
Telefon: 212 659 85 10
Created By AtılımMedya